Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prokletí z Eldoráda...

4. 07. 2016 19:01:01
Legendy kolumbijských indiánů vyprávějí o snaze náčelníka kmene, obětními dary přehlušit jeho trýzeň nad ztrátou milované ženy, která se nešťastnou náhodou utopila v jezeře Guatavita. K demonstraci výše smutku mu posloužilo zlato.

V den výročí její ztráty, přicházel náčelník k jezeru a přinášel obětní dary. Velkého obřadu se zúčastnily tisíce členů jeho kmene, kde kněží natřeli nahé tělo náčelníka vonnou pryskyřicí a posypali zlatým prachem. V paprscích jitřního slunce vstoupil zlatý muž el dorado na prám naplněný zlatem a smaragdy. Dav na břehu za tlukotu bubnů jásal. Když vor doplul doprostřed jezera, svrhl náčelník poklad do hlubin. Sám skočil jako zlatá zářící pochodeň do chladných vln za klesajícím pokladem, aby smyl s těla zlatý prach. Zatím zástupy indiánů házely jezeru s křikem své zlaté dary...I dále podle ing. Fr. Totha ze Čtení.

Zkazky o zlatém ceremoniálu v posvátném jezeře Muisků podnítily obrazotvornost a ziskuchtivost španělských konquistadorů. Po strastiplném putování pralesy a horami se jim podařilo jezero objevit. Zlatý poklad však tam nenašli, ale jezero jim nedalo spát ani později. V roce 1625 byla v Bogotě založena společnost na vysušení jezera a vyzvednutí pokladu, avšak i několik pokusů bylo od té doby marných. Ale v roce 1912 byla zorganizovaná největší výprava za pomocí strojní techniky, když anglická firma Contractors Limited do ní investovala 150 000 dolarů. Jezero skryté v odlehlých horách ve výšce asi tři tisíce m nad mořem, tvoří výplň velkého sopečného kráteru s obvodem téměř jednoho km. Po nadlidském úsilí se podařilo jezero zbavit vody, jenže pod horkými slunečními paprsky se odkryté dno změnilo v tvrdou hmotu, jako beton. Ničím jej nedokázali prorazit, a po deštích se dno začalo naplňovat vodou, obzvláště po deštích.

Fantazie dobyvatelů od té doby neznala hranice, ale i snaha indiánů zbavit se vetřelců, posunovaly bájné Eldorádo do velehorských masivů, či do neprostupné džungli i pod jinými názvy Manoa, či Cibola. Byly to stovky výprav a na mnohé čekala smrt. Nejhrůznější byla výprava starého konquistadora Pedra Anzurese. V roce 1583 sestavil na tehdejší poměry velkou skupinu, kde byli Španělé i indiáni. Vydali se po zlaté cestě Inků v oblasti Carabaya. Překročili Andy, močály, pralesy a dosáhli řeky Tacaná (dnešní Beni). Fyzicky a duševně zbědovaní nebyli schopni pokračovat ve svém putování. Hlad a žízeň vykonaly své. Nejdříve odlovili všechnu zvěř v širokém záběru, neboť jen Španělů bylo asi minimálně 200 a k nim mnoho indiánských sluhů. Ti všichni každý den chtěli jíst, proto nejdříve snědli jizdní a potom i tažné koně. Potom snědli indiánské sluhy (pokud neutekli do lesů), později i 4000 pralesních indiánů. Později i mezi sebou navzájem tak, že i po návratu do Ayaviri ještě dopočítali smrt 143 Španělů hladem , nebo nemocemi. Výprava nepřinesla ani gram zlata! Těch šťastnějších bylo vždy velmi málo!

Bezuzdný hlad po zlatu nenasytné západní Evropy způsobil, že roztavením přišly nazmar všelijaké výtvory a doklady zručnosti obyvatel Amazonie a celého kontinentu, ale i ty, které by vnesly světlo do jeho prehistorie. Byly to záznamy a nápisy zasazené do zlatých rámů v jejich chrámech, či vyryté do zlatých desek. CHrám boha slunce Curicanchi v Cuzku byl zlatem doslova přecpán-zlaté obrazy, "slaměná " střecha celá ze zlata, nádvoří se zlatou fontánou Slunce, dlážděné zlatými pláty, z nichž každý vážil 4,5 kg. Vrcholem zlatého mámení byla chrámová zahrada, kde ze zlaté půdy vyrůstala zlatá kukuřice, na zlatém trávníku pobíhalo dvacet lam s mláďaty, hlídanými pastýři. To vše bylo odlito ze 24 karátového zlata v životní velikosti!!

I v roce 1946 část americké výpravy, která dosáhla oblasti "Zlatých měst", ale domů se podařilo vrátit z celé výpravy jen dvěma členům. Jedna z nich byla žena evropského jména Pokorny, a přinesli 11 kg zlata. Zbytek poztráceli při útěku před lovci lebek Jivaros, nebo vyměnili za jídlo a pití. Na ostatní čekaly šípy napuštěné jedem curare. Hlavy některých se staly známou trofejí-sušenou tsantsou. Dalšími zločiny Evropanů v tomto světadíle byla činnost samozvaných léčitelů, kteří injekcemi šířili různé nemoci, aby vyčistili prostor již kultivovaného a obývaného pralesa pro těžení surovin různých kovů. Prostor Amazonie podle vzorků kvality půdy vykazuje délku obhospodařování nejméně 4 000 let, kde bylo i mnoho velkých měst, jenže nemoci úmyslně zavlečené Evropany je vyhladily. Máme být pyšní, že jsme také Evropany? Naši "vyslanci" však většinou pracovali v náboženské linii a poskytovali i zdravotní péči. Někteří dokonce tam třeba objevili začátek, nebo jen přítok Amazonky. To západní Evropani se rádi uchylovali k využití za pomocí zbraní, kdy na závěr sklizně sestavili z indiánů dva zástupy a zezadu jim setnuli hlavy! Br. Takový je mezi námi rozdíl! Tak příště až to najdu, neboť tamní původní lidé poznali pro nás neznámé technologie!

Autor: Petr Gabriel | pondělí 4.7.2016 19:01 | karma článku: 16.13 | přečteno: 433x

Další články blogera

Petr Gabriel

Kyjevská Rus, kam se to řítí a kdo ji ubližuje.

Bývala centrem spokojených lidí, které nikdo neohrožoval kvůli velké vzdálenosti a asi dosud nezaplněnosti okolních prostorů. Divoké národy z východu zadržovali krajani dosud nedostatečně semknuté kolem vládce, který by je usměrni

15.10.2017 v 0:17 | Karma článku: 15.45 | Přečteno: 416 | Diskuse

Petr Gabriel

Merkelová dobře ví, co má napravovat v historii německého národa

Evropa někam směřuje, ale kam? Kdo to ví? Neustávající proud přicházejících migrantů je pro Evropu zničující, zejména z Afriky, kde podle německého ministra je každý týden připraveno dalších deset milionů mladých mužů k cestě k ná

7.10.2017 v 22:21 | Karma článku: 8.58 | Přečteno: 304 | Diskuse

Petr Gabriel

Nový York zachránily sovětské zkušenosti.

Samozřejmě nebyly tak propracované, aby je hned mohli využít, ale již věděli, co jim pomůže překonat velmi důležitou překážku v použití tak silné termonukleární zbraně, která neobvyklým zmenšením provede něco na křídlech fantazie.

10.9.2017 v 19:04 | Karma článku: 9.32 | Přečteno: 480 | Diskuse

Petr Gabriel

Pomůže prezident USA Donald Trump pozůstalým po masakru 11. září?

Oběti sice mohly zvolit odchod z pracoviště, jenže jejich přístup k povinnostem na pracovišti jim radil zůstat a dále plnit pracovní povinnosti. Strůjci události však z nich vyloučili nejen skupiny podporovatelů ale i příbuzné!

4.9.2017 v 21:44 | Karma článku: 5.22 | Přečteno: 115 |

Další články z rubriky Letní povídka

Iva Marková

Bunda

Vašek jde ze školy domů se třemi kluky ze čtvrté třídy. Vždycky to je dlouhá cesta. Hodně dlouhá, ačkoliv ji lze překonat za deset minut.

2.10.2017 v 22:09 | Karma článku: 16.37 | Přečteno: 540 | Diskuse

Pavel Ponec

Takový běžný den nové doby

[krátká povídka inspirovaná nešťastnými událostmi nedávných dnů] Jarmila doběhla domů unavená, špinavá, ale bez viditelných zranění,

16.9.2017 v 19:00 | Karma článku: 13.35 | Přečteno: 312 | Diskuse

Iva Marková

Tomáš a Jakub

Osmiletý Tomáš hlídal před obchodem svého ročního bratra v kočárku. Maminka šla nakupovat se samozřejmostí, že na Tomáše je spoleh...

9.9.2017 v 23:43 | Karma článku: 13.39 | Přečteno: 713 | Diskuse

Eva Sádecká

Přišla ke mně láska

A řekla, že nemohla přijít dřív, dokud jsem jí sama neotevřela. Objala mne. Vzala do náruče a tančila se mnou po pokoji. Posadila se ke mně a začala vyprávět. Znělo to jako rajská hudba. Jako bych se po létech vrátila zpátky domů.

2.9.2017 v 20:08 | Karma článku: 11.87 | Přečteno: 433 | Diskuse

Iva Marková

Klarinet

Byl jednou jeden kluk. Takový už trochu větší kluk. Asi třicet nebo čtyřicet mu bylo, já nevím........

25.8.2017 v 23:09 | Karma článku: 14.23 | Přečteno: 332 | Diskuse
Počet článků 156 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1212
Jsem již jen 170 cm vysoký,štíhlý,kudrnatý muž,mírně sportující, občas i zpívající,zakládající si na zdravé stravě a napájející svou schránku dobrým mokem.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.